Publikováno 2.11.2021

Umělecký hmyzí mobiliář zdobí nejen centrum města

Loďka pro hmyzí „námořníky“, Beatles vykračující si po ostravské Černé louce a další netradiční hmyzí domky teď můžete naleznout na různých místech Ostravy. Jaký je jejich význam a jak vznikly?

Osm nápaditých uměleckých hmyzích domků vyrostlo díky dotačnímu programu a iniciativě antikvariátu a klubu Fiducia. Originální příbytky pro jejich malé obyvatele vzešly z dvoukolové veřejné soutěže, do které se přihlásilo celkem 13 autorů se 17 uměleckými návrhy.

V prvním kole porota hodnotila zejména případnou funkčnost hmyzích domků a jejich originalitu. Do druhého kola vybrala ty návrhy, u kterých usoudila, že jsou funkční, realizovatelné a nápadité. Komise také přihlížela k tomu, jakým způsobem autor přistoupil i k tvorbě malých hmyzích domků, které s ním při instalaci vyráběla sama veřejnost a jež měly vhodně doplnit hlavní výtvor. V druhém kole se již hovořilo o jednotlivých lokalitách, u kterých musel být Spolek pro hmyzí domky na instalaci domluven s vlastníky pozemků. Vítěznými se pak staly ty projekty, které jsou nejen přínosné pro hmyz a atraktivní svým nápadem, ale zároveň vhodné pro vybrané lokality. K realizaci porota vybrala 8 vítězných návrhů:

1. SVATÝ AMBROŽ

Umístění: Přívoz, ul. Špálova (za Sadem Boženy Němcové)

Autor návrhu Petr Szyroki o svém díle:

„Velký hmyzí domek je vytvořen ze sušeného dubového dřeva. Má tvar barokního soklu, který postrádá sochu sv. Ambrože, patrona včel a včelařů. Postava svatého není zastoupena figurou, ale je symbolizována dírkami vyvrtanými do soklu, které slouží hmyzu samotnému. Legenda praví, že když byl Ambrož malý chlapec, vlétaly včely do jeho úst a krmily ho medem. Nyní se Ambrož odvděčí a poskytne včelám domov ve svém soklu. Přemýšlím o tomto konceptu jako o jakési rehabilitaci náboženských symbolů a zobrazování světců v 21. století a v souvislostech se současným veřejným prostorem, pro který náboženské prvky nejsou v naší zemi příliš typické. Kompozice dírek je nahodilá, aby působila, jako by si včelky udělaly dírky samy. Malé hmyzí domky a jejich hnízdo vychází z formální stránky velkého soklu a v prostoru budou tvořit jakoby zapomenuté štukové prvky nebo opuštěné konzoly. Hnízdo malých domků jsem navrhl ve dvou variantách.“

 

2. HMYZÍ AGLOMERACE

Umístění: Hrabůvka u MŠ Paprsek

Autorka návrhu Marie Seibertová o svém díle:

„Tento návrh představuje městskou hmyzí aglomeraci přímo přizpůsobenou potřebám jejích obyvatel. Každému druhu hmyzu bude vyhovovat jiná nemovitost pro uskutečnění plnohodnotného a komfortního života, proto i v našem městečku se nabízí možnost výběru. V jednom případě to může být jednogenerační patrový dům, v druhém třeba celá radnice. Toto je vize, čekající na své nové hmyzí nájemníky. Součástí městečka jsou dřevěné domy s plechovou střechou a mezi nimi parcely sestavené z různých materiálů.“

 

3. OSTRAVA!!!

Umístění: Sokolská ulice (kousek od Hornické polikliniky)

Autorka návrhu Marie Seibertová o svém díle:

„Téma tohoto hmyzího domku jsem směřovala k Ostravě, proto jsem stěžejním motivem této kolekce zvolila ostravské logo. Objekt má minimalistický tvar obdélníku, jeho rámec je vytvořen z dřevěných desek spojených závitovou tyčí. Jako podkladový materiál je zde ve velké míře zastoupen kámen, umístěn spolu s dalšími materiály do gabionové sítě. Jednotlivé motivy vykřičníku jsem vyplnila materiály vhodnými pro život různorodého hmyzu, nabízí se zde mnoho různě velkých otvorů pro nové hmyzí návštěvníky. Střecha motivu je ponechána v obrysové linii objektu a odsazena od rámce objektu pouze mírným přesahem do stran.“

 

4. LOĎ

Umístění: Komenského sady u Nové radnice

projekt FP - Hmyz je fajnOVY!!!

Autor návrhu Bedřich Mrkva o svém díle:

„Loď. Téma lodí jsem si vybral, protože chodím sailovat na plachetnici. Tento požitek jsem chtěl dopřát i broukům.“

 

5. BEATLES

Umístění: Výstaviště Černá louka

Autor návrhu Jiří Markevič o svém díle:

„Brouci ve městě! Členové celosvětově proslulé hudební skupiny The Beatles navštívili město Ostrava! Brouci broukům! Ostravský hmyzí mobiliář aneb Beatles v Ostravě je jednoduchá a jasná parafráze na slavnou hudební ikonu, kterou návrh vtipně využívá k propagaci tohoto bohulibého podniku. Konstrukce je velmi jednoduchá a odolná. Broukoviště lze snadno osadit i demontovat. Broukoviště může být umístěno na náměstí i v parku. Brouci mohou kráčet po jakémkoli povrchu a jakýmkoli prostorem. Tato ikona i tento záměr jsou bez hranic.“

 

6. VAJÍČKA

Umístění: Slezská Ostrava – Hladnovská proluku

„Vzhledem hmyzích domků jsem směřoval spíše k biomorfním tvarům, neboť jsem se inspiroval hmyzáky samotnými. Mou snahou bylo připomenout jejich přítomnost mezi námi, domečkům tedy propůjčuji tvar vajíčka, které chápu jako jakýsi atribut života. Tato vajíčka skládám do shluků, které umísťuji na člověkem vytvořené objekty v přírodním prostranství (lampy, případně ploty), které hmyzáci jakoby opětovně kolonizují pro sebe. Sérii beru jako celek, užívám tedy jednotné tvarosloví, domečky se od sebe liší pouze velikostí a množstvím.“

více informací

video

7. SBÍRKA BROUKŮ

Umístění: Hrabůvka u gymnázia Fr.Hajdy

Autorka návrhu Gabriela Maňáková o svém díle:

„Velký domek je vytvořen z betonové skruže o průměru 100 cm a výšky 50 cm, postavené na boční stranu. Materiál i typ prefabrikátu se mi zdál vhodný z důvodu trvanlivosti, přesnosti tvaru a také industriálního charakteru. Do 50 cm šířky skruže se pohodlně vejde výplň pro hmyz tak, že okraj skruže tvoří stříšku jako ochranu proti povětrnostním vlivům. Jako výplň by byla použita dubová kulatina s provrtanými otvory různých velikostí, která se opakuje v celé koncepci, pálené střešní tašky a stébla různých velikostí. Vše překryto pletivem. Protilehlou stranu vyplňuje reliéfní kompozice brouků „napíchaných“ pomocí hřebíků v pomyslném kruhovém rámečku. Jako druhá strana mince. Barevnost může být zachována v původní šedi betonu nebo lze naopak vybarvit jednotlivé brouky a rámeček do živých barev. Nabarvena by byla pouze reliéfní strana, s kterou by hmyz nepřicházel při „ubytování“ do kontaktu. V tomto případě by byla použita vůči životnímu prostředí šetrná barva na vodní nebo olejové bázi, která se vpije a zachová charakter materiálu. Hnízdo je skrumáží naházených „odložených rámečků“ s hmyzem, kulatin s provrtanými otvory a stébel různých velikostí.“

8. KOLEKTIVNÍ BYDLENÍ

Umístění: Hrabůvka u gymnázia Fr.Hajdy

Autor návrhu Lukáš Dvorský o svém díle:

„Tento hmyzí dům vychází z mé nahodilé představy současného (20. století – současnost) obytného domu, kolektivního bydlení. Je zde cítit jistá míra prefabrikovansti (stejné segmenty, jen jiný rozměr) a jistý řád, který je podtržen vzdušnou, pravoúhlou konstrukcí. Dle svého soudu bych objekt primárně situoval na jeden z kopečků, nacházejících se na tramvajovém kruhovém objezdu, ležícím před hlavním nádražím Ostrava. Prostor je čistý, vzdušný, objekt zde jistě nebude nevhodnou intervencí. Tuším, že by zde byla i možnost snížené frekvence kosení trávy, jelikož tato plocha není navštěvována pejskaři, dětmi, vlastně nikým, přesto je však dobře viditelná ze všech stran. Architektura v pozadí (z pohledu diváka stojícího na tramvajové zastávce) tvarově dosti koresponduje s tímto návrhem, tedy objekt působí dojmem, že na toto místo skutečně patří, je vhodný, a stává se tak součástí stávající zástavby.“

 

Do realizace se zapojila i veřejnost

Na realizaci hmyzích domků se nepodíleli jen samotní autoři návrhu, ale také veřejnost. V rámci realizace projektů a následné instalace jednotlivých velkoformátových domků proběhlo také několik tvůrčích dílen, při kterých si mohli nejen děti, ale i dospěli vyrobit vlastní hmyzí domečky a doma je umístit například na zahradu nebo balkón.

Více o projektu Hmyz je fajnOVy aneb ostravský hmyzí mobiliář

Umístění jednotlivých projektů – mapa projektů

Zdroj: Antikvariát a klub Fiducia