O programu
I. CÍL A ZAMĚŘENÍ
Statutární město Ostrava (dále jen „administrátor“) vyhlašuje dotační program s názvem Tvoříme prostor pro období 2025–2026 (dále jen „program“).
Účelem programu je podpora projektů realizovaných v urbanizovaném (městském) prostředí nebo v jeho těsné blízkosti, které povedou k oživení a rozvoji veřejného prostoru a komunit na území statutárního města Ostravy. Realizovaný projekt musí být přístupný široké veřejnosti.
Nedílnou součástí projektů je aktivní zapojení veřejnosti do přípravy, realizace a udržitelnosti projektu. Realizace a údržba projektu je založena na dobrovolnické práci. Náklady na údržbu a případné opravy projektu nejsou uznatelnými náklady v rámci dotace.
Dotační program je strategickým projektem statutárního města Ostrava, který naplňuje cíle Strategického plánu rozvoje města pod značkou fajnOVA – podporuje komunitní život, zapojuje občany do rozvoje města a kultivuje prostředí pro život všech generací. Prostřednictvím komunitního spoluutváření míst ve veřejném prostoru sloužících k rekreaci, odpočinku či společnému trávení volného času obyvatel a návštěvníků města se městský prostor stává přirozeným místem setkávání, upevňování sousedských vztahů, ožívá a působí atraktivně.
Příklady podporovaných projektů:
- Piknikové místo s posezením a grilem
- Pěstování zeleniny ve městech (komunitní zahrady, úpravy předzahrádek u bytových domů, záhony apod.)
- Venkovní herny deskových her
- Herní prvky pro děti, dospívající, seniory/všechny generace
- Zpřístupnění zahrad, veřejných vnitrobloků a domovních dvorků či předzahrádek
- Zázemí pro komunity a jejich venkovní aktivity
- Terapeutické či smyslové zahrady
- Veřejné komunitní sportovní prvky
- a další, které naplňují cíle programu
Předmětem dotace nemůže být autorské dílo ve formě sochařského, malířského, výtvarného či jinak umělecky ztvárněného díla, pokud není ve výzvě uvedeno jinak. Autorské dílo je jedinečným výsledkem tvůrčí činnosti autora (fyzické osoby) a je vyjádřeno v jakékoli objektivně vnímatelné podobě včetně podoby elektronické, trvale nebo dočasně, bez ohledu na jeho rozsah, účel nebo význam.
Projekty podpořené v rámci programu nemůžou sloužit k výdělečným účelům či podnikatelským činnostem.
II. PODMÍNKY DOTAČNÍHO PROGRAMU
Vyhlášení programu 4. 12. 2024
Zahájení příjmu projektových záměrů 6. 1. 2025
Ukončení programu 31. 12. 2027
Pro právní vztah mezi příjemcem a poskytovatelem dotace založený veřejnoprávní smlouvou o poskytnutí účelové dotace v intencích tohoto programu jsou právně závazná jak ustanovení obsažená ve smlouvě samotné, tak v podmínkách dotačního programu. Vzor veřejnoprávní smlouvy o poskytnutí účelové dotace je k nahlédnutí na webových stránkách Tvoříme prostor.
ŽADATEL
Žadatelem o dotaci může být fyzická osoba nepodnikající (je-li žadatel fyzickou osobou podnikající, je povinen podat žádost jako fyzická osoba nepodnikající, tj. žádost nepodávat v souvislosti se svým podnikáním a neidentifikovat se v rámci ní prostřednictvím svého IČO), a nestátní neziskové organizace působící na území celé České republiky, kterými se rozumí pro účely tohoto programu spolek, ústav, obecně prospěšná společnost, nadace, nadační fond, a dále také bytové družstvo či společenství vlastníků jednotek.
Oprávněným žadatelem nejsou subjekty dle zákona č. 3/2002 Sb., o svobodě náboženského vyznání a postavení církví a náboženských společností a o změně některých zákonů (zákon o církvích a náboženských společnostech), ve znění pozdějších předpisů (církve, náboženské společnosti, evidované právnické osoby…); školské právnické osoby podle zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů; či politické strany a hnutí.
Žadatel je oprávněn podat v rámci 7. ročníku dotačního programu Tvoříme prostor (2025-2026) nanejvýš jednu žádost o dotaci. V případě, kdy podá žádost, která nebude podpořena, může podat žádost opětovně v rámci další výzvy.
MAJETKOPRÁVNÍ VZTAHY
Žadatel musí prokázat a doložit oprávnění realizovat na dotčeném pozemku projektový záměr. Je-li dotčený pozemek ve vlastnictví třetí osoby, dokládá žadatel písemný doklad osvědčující jeho oprávnění realizovat na dotčeném pozemku projektový záměr a oprávnění mít jej tam umístěný minimálně po dobu udržitelnosti projektu. Je-li dotčený pozemek ve vlastnictví žadatele, dokládá žadatel výpis z katastru nemovitostí. V případě žadatele – právnických osob musí být písemný doklad podepsán statutárním orgánem, respektive všemi zástupci, vyplývá-li tak ze stanov nebo obdobného dokumentu žadatele. Doklady dle předchozí věty předkládá žadatel společně se žádostí, tj. do třetího (3.) kola.
ZAPOJENÍ VEŘEJNOSTI A PUBLICITA
Žadatel je povinen do projektu zapojovat veřejnost, vždy dle charakteru konkrétního projektu, a to během přípravy, realizace i udržitelnosti projektu. Žadatel je povinen administrátorovi dotace spolu s žádostí doložit podpisový arch (či jeho elektronickou kopii) dokládající podporu projektu min. 30 dalších obyvatel starších 18 let.
Žadatel je povinen informovat o průběhu realizace projektu administrátora programu vždy v níže uvedených etapách projektu, a to včasným zasláním e-mailu na adresu tvorimeprostor@ostrava.cz (nejméně 14 dní před rozhodnou skutečností). Konkrétně:
- před zahájením fyzické realizace projektu,
- před zapojením komunity do fyzické realizace a jiných významných dílčích aktivit,
- před ukončením fyzické realizace projektu.
Po celou dobu trvání projektu je žadatel povinen zajišťovat průběžnou a dostatečnou informovanost veřejnosti o poskytnutí podpory na realizaci projektového záměru ze strany administrátora, a to takto:
- Opatřit veškerou dokumentaci (včetně internetových stránek a sociálních sítí, jsou-li zřízeny) související s realizací projektového záměru sdělením „Tento projekt je podpořen z dotačního programu statutárního města Ostravy.“ a opatřit logem města a dotačního programu.
- Umístit na místo realizace projektového záměru na realizovaném území informační ceduli, kterou zajistí administrátor programu.
III. FINANČNÍ PODPORA
Maximální výše dotační podpory určené na jeden projekt činí 500 000,- Kč. Předpokládaný finanční objem alokovaných finančních prostředků je 6 mil. Kč po dobu trvání programu (4. 12. 2024 – 31. 12. 2027).
Příjemce podpory je oprávněn z dotace hradit pouze způsobilé (uznatelné) náklady podporovaného projektu. Příjemce podpory dle programu, resp. dotace (dále také jen „příjemce“) je povinen použít dotaci v souladu s účelem, pro který byla poskytnuta, tj. k úhradě způsobilých nákladů projektu, a to v rozsahu, způsobem a za podmínek stanovených v tomto programu, v žádosti a v příslušné smlouvě o poskytnutí dotace.
Mezi způsobilé (uznatelné) náklady podporovaného projektu patří zejména:
- Náklady na přípravy projektu (zpracování analýzy, průzkumu apod.).
- Náklady na zpracování projektové dokumentace (architektonická studie, vizualizace apod.).
- Náklady na služby odborníka (architekt, výtvarník, odborník na participaci apod.).
- Náklady na realizaci projektu (stavební materiál, nářadí, mobiliář, dodavatele dílčích služeb, výpůjčky nářadí či mechanizace apod.).
- Náklady spojené s propagací projektu a povinnou publicitou (maximálně do výše 5 % z celkového rozpočtu projektu).
- Náklady spojené se vzděláváním a osvětou veřejnosti (pronájem prostor, honorář lektorů apod.).
- Další náklady prokazatelně související s realizací projektu.
V rámci dotace lze hradit 100 % uznatelných nákladů.
Přesun finančních prostředků mezi položkami je možný, avšak vždy tak, aby byl příjemce dotace schopen financovat všechny činnosti, jež jsou předmětem žádosti o dotaci a jež jsou vymezeny ve veřejnoprávní smlouvě o poskytnutí dotace a zároveň nefinancoval výdaje na položky, které nejsou uvedeny v rozpočtu přiloženém k žádosti o poskytnutí dotace.
Za nezpůsobilé (neuznatelné) náklady se pro účely programu rozumí zejména následující náklady:
- Bankovní poplatky, úroky z úvěru, leasingové splátky, smluvní pokuty, penále a úroky z prodlení či jakékoliv jiné sankce, pojištění, daně
- Mzdové (projektové) náklady – DPP, DPČ
- Náklady spojené s prezentací (občerstvení, dary, apod.)
- Odpisy z majetku
- Náklady na údržbu a případné opravy projektu
IV. HARMONOGRAM
Odevzdání projektového záměru – přihlášení do 1. kola nejpozději do | Lhůta pro podání žádosti o dotaci – přihlášení do 3. kola od …. nejpozději do | Lhůta pro rozhodnutí o poskytnutí dotace | |
1. výzva | 6. 1. 2025 | 6.2. 2025 – 1. 4. 2025 | květen 2025 |
2. výzva | 1. 4. 2025 | 30. 4. 2025 – 1. 7. 2025 | září 2025 |
3. výzva | 1. 7. 2025 | 31. 7. 2025 – 1. 10. 2025 | listopad 2025 |
4. výzva | 1.10. 2025 | 30.10. 2025 – 1. 1. 2026 | únor 2026 |
5. výzva | 1.1.2026 | 29.1. 2026 –1. 4. 2026 | duben/květen 2026 |
6. výzva | 1. 4. 2026 | 30. 4. 2026 – 1. 7. 2026 | září 2026 |
7. výzva | 1. 7. 2026 | 30. 7. 2026 – 1. 10. 2026 | listopad 2026 |
Po dobu trvání tohoto dotačního programu pro roky 2025–2027 bude vyhlášeno 7 výzev. V rámci těchto výzev se přihlášené projektové záměry budou v níže uvedených termínech předkládat, posuzovat, diskutovat a hodnotit.
REALIZACE A UDRŽITELNOST
Dobu pro dosažení účelu dotace určuje žadatel sám, a to v žádosti o dotaci. Doba pro dosažení účelu dotace určená žadatelem by neměla přesáhnout 12 měsíců ode dne uzavření veřejnoprávní smlouvy o poskytnutí dotace. Nebude-li žadatel schopen dosáhnout účelu dotace do 12 měsíců ode dne nabytí účinnosti smlouvy o poskytnutí dotace, je možno na základě rozhodnutí kompetentních orgánů města rozhodnout o prodloužení doby pro dosažení účelu dotace, maximálně však do doby odpovídající konci účinnosti tohoto programu.
Udržitelnost projektu je doba, po kterou musí být zajištěny výstupy projektu v souladu s obsahem projektu, s tímto programem a veřejnoprávní smlouvou o poskytnutí dotace. Délka trvání udržitelnosti je 2 roky od předložení finančního vypořádání dotace administrátorovi, pokud kompetentní orgán města nerozhodne jinak.
Žadatel je povinen do 30 kalendářních dnů od ukončení fyzické realizace projektu předložit administrátorovi ke schválení finanční vypořádání obsahující závěrečnou zprávu o realizaci projektu zahrnující stručný popis realizace projektu a vyúčtování poskytnuté dotace.