Aktualizováno 30.1.2023

Sluneční stezka Porubou

Projekt Sluneční stezka Porubou má přispět k dotvoření obrazu města Ostravy jako zeleného a slunečného města. Měl by tak pomoci rozbít stereotypu o šedé Ostravě zahalené do smogu. Náplní projektu je pořízení a instalace slunečních hodin a jejich umístění do veřejného prostoru města Ostravy.

O projektu

Sluneční stezka Porubou je soubor šesti umělecky ztvárněných slunečních hodin, usazených ve veřejném prostoru na různých místech městského obvodu Ostrava – Poruba.

Sluneční hodiny propojují dva důležité fenomény dnešní doby: měření času, na kterém je naše společnost závislá, a návrat k přírodním zdrojům – využití slunce a stínu. Každé hodiny, i když všechny čistě sluneční, využívají jiný zobrazovací mechanismus. Jde tedy o jedinečnou ukázku různých možností využití slunce a stínů pro zobrazení času.  Druhou podstatou každých hodin na Sluneční stezce Porubou je to, že jde o umělecké díla, zkrášlující veřejný prostor, které je harmonicky zasazeno do městské zeleně. Zároveň jde o samostatná díla, která jsou však spojena společnou uměleckou linkou, která však mají stejný charakter a působí též po umělecké stránce jako soubor děl.

Díky sluneční stezce Porubou přibylo ve městě šest míst, za kterými má smysl se vydat ven, která jsou pod širým nebem. Jde o stezku, a proto existuje množství procházek, které mají začátek a cíl (od jedněch hodin k druhým). Stezka nabízí zdravý a aktivní způsob, jak trávit volný čas rodinám, mládeži i seniorům. Všechna místa jsou dobře dostupná pěšky, na kole, s kočárkem nebo na invalidním vozíku.

Zapojení veřejnosti

Na tvorbě každých slunečních hodin se podílel vždy jeden spolek nebo skupina lidí z různých komunitních center či zájmových skupin Ostravy. Dále se veřejnost podílela na přípravě samotného místa pro sluneční hodiny, přípravě kulturního nebo komunitního programu pro slavnostní otevření Sluneční stezky.

Stav: dokončeno
Realizace: 2. ročník, říjen 2018
Žadatel: Gaude z.s.
Poskytnutá dotace: 354 000 Kč
Umístění: městský obvod Poruba

 

FOTOGALERIE