Aktualizováno 9.11.2022

Pasáž velkoměsta

Hlavním cílem projektu bylo oživit a esteticky zvelebit průchod a pasáž mezi tramvajovou zastávkou Karolina a průchozím parkem u Domu umění. Po vzniku této nové zastávky začala mnoho lidí tuto pasáž využívat jako vstupní bránu do historického centra.

Popis projektu

Průchod pod domem na ulici 28. října směrem k Jurečkově ulici slouží od vzniku tramvajové zastávky Karolina jako jedna z nových vstupních bran do historického centra města. Její stav tomu však před realizací projektu neodpovídal, prostor byl pro místní i procházející esteticky nevzhledný. V místě byla nevhodně umístěna elektrická skříň, samotný vstup do průchodu byl ohraničen nepravidelně rozmístěními kamennými kostkami. Celý dojem z pasáže doplňoval nejednotný a „zaplatovaný“ povrch asfaltu. Prostředky z programu fajnOVY prostor byly použity na přemístění elektrické skříně, estetizaci asfaltového povrchu pomocí nátěru vzorovaného koberce. Ten celý průchod opticky sjednotit a dodal pěším pocit ze slavnostního vstupu do centra velkoměsta. Díky novému uspořádání kamenných kostek, doplnění zeleně v květináčích a instalace nových laviček v části u květináčů tak, začala pasáž na své uživatele působit důstojným dojmem.

Zapojení komunity

Zapojení veřejnosti bylo přirozenou součástí celého projektu. Od prvních rešerší a analýz bylo komunikováno s uživateli místa, jako jsou obyvatelé domů, zaměstnanci blízkých obchodů a institucí i s městem Ostrava jako majitelem. Do samotné realizace byli zapojeni studenti ostravských uměleckých škol (SUŠ na Poděbradově ulici a Fakulta umění OU, kteří zajistili nátěr asfaltu). Na úpravách prostoru se podíleli také občané bydlící nebo pracující v okolí. Pomohli s osazením květináčů a rozmístěním laviček. Při výrobě mobiliáře byly využity prostory dílny Provozu Hlubina a Fajna Dilna.

Stav: dokončeno
Realizace: 2. ročník, listopad 2019
Žadatel: Provoz Hlubina z.s.
Poskytnutá dotace: 98 000 Kč
Umístění: Pasáž mezi tramvajovou zastávkou Karolina a Domem umění

 

FOTOGALERIE