Aktualizováno 9.11.2022

Památník Karla Kryla

Bronzová socha vznikla jako pocta písničkáři Karlu Krylovi, který byl a stále je symbolem svobody slova a demokracie nejen v České republice.

Popis projektu

Bronzová socha je umístěna na chodníku před historickou budovou Českého rozhlasu Ostrava na ulici Dr. Šmerala. Samotná postava Karla Kryla je patinována černě, což může značit dvojí symboliku – jednak úděl uprchlíka, který byl dvě desetiletí na „černé listině“, ale také upomínku na černé bohatství Ostravy.

Celé dílo se skládá ze dvou částí – stojící postavy Karla Kryla a podstavce sochy ve formě sloupu. Stojící postava písničkáře a básníka Karla Kryla dosahuje „podživotní“, respektive v poloviční velikosti skutečného člověka. Byla klasicky modelovaná z hlíny a následně odlita z bronzu s tmavou povrchovou patinou. Socha je umístěna na 220 cm vysokém sloupu z leštěné nerezové oceli. Pro odlitek postavy byl zvolen bronz, který je dlouhodobě a historicky prověřeným materiálem s vynikající odolností proti povětrnostním vlivům.

Karel Kryl je zde zobrazen jako člověk, který právě opustil budovu rozhlasu a chystá se na cestu. Zmenšení postavy vychází jednak z charakteru a možností místa, ale je i symbolikou “malého jednotlivce”, který se neodmyslitelně zapsal do naší historie jako bojovník proti totalitě a bojovník se zlem obecně. Symbolizuje motiv odhodlanosti, kdy jedinec se nebojí vykročit z davu. Hlavním identifikačním “atributem” sochy je podoba Karla Kryla, jehož jméno je uvedeno i formou nápisu na podstavci. Na podstavci je uveden i text s citátem z písně “Bratříčku, zavírej vrátka”.

Zapojení komunity

MgA. David Moješčík (autor díla, vytvoření sochy), Ing. arch. Pavel Malina (projektová dokumentace), Jiří Sovinec (bronzový odlitek), Vratislav Černý (vytvoření podstavce).

Stav: dokončeno
Realizace: 1. ročník, červenec 2018
Žadatel: AVE ART Ostrava – vyšší odborná škola, střední umělecká škola a základní umělecká škola, s.r.o.
Poskytnutá dotace: 393 000 Kč
Umístění: ulice Dr. Šmerala, Moravská Ostrava a Přívoz

 

FOTOGALERIE