Aktualizováno 31.1.2023

Lesní park Hrabovjanka

Lesní park Hrabovjanka, nyní krásné místo k relaxaci a načerpání energie, se vyklubal z neudržované plochy zarostlé kopřivami a náletovou zelení, pod nánosy odpadků a popadanými stromy.

video

Popis projektu

Nápad vybudovat lesní park, vznikl při procházkách k řece Ostravici počátkem roku 2017. Neudržovaná plocha působila velmi smutně. Kopřivy, které přesahovaly 1m, popadané a rozlámané stromy, mnoho nepořádku a odpadu. Smutný pohled na neudržovanou část v Hrabové, která však nabízela ohromný potenciál nejen díky kolem vedoucí cyklostezce, přiměl realizátorky projektu vynaložit úsilí a přeměnit tuto lokalitu na lesní park.

Projekt vznikal podle návrhu zahradní architektky Ing. Evy Škrovové. V létě 2017 začaly první těžké práce (úprava terénu, sečení trávy, odstranění velkých kamenů, kácení a ořez stromů, odvoz odpadu). V zimě téhož roku byl zasazen vrbový altán, který je nyní dominantou parku. Parčík lemuje potok Zyf, u kterého bylo zpracováno mikrobiologické vyšetření vody a biologický posudek. Z něho vyplynulo, že parkem přelétají kriticky ohrožené druhy netopýrů. Vybrané druhy starých stromů s dutinami byly upraveny na tzv. torza a nemusely se tak kácet. Jelikož poblíž parku kdysi stával mlýn, mohou si zde návštěvníci prohlédnout i původní mlýnský kámen. Nechybí mnoho edukativních i interaktivních prvků pro děti, houpačka, lanové prvky a mnoho dalšího. Důležitou součástí parku jsou také ptačí a netopýři budky a krmítka.

V průběhu jara 2018 proběhly dvě dobrovolné brigády, kterých se zúčastnil velký počet obyvatel obvodu Hrabová a blízkého okolí.

Na konci června 2018 byl park slavnostně otevřen za účasti zpěvačky Anety Langerové a dodnes je ideálním místem k načerpání energie pro návštěvníky všech generací.

Zapojení komunity

Na projektu se podílelo velké množství dobrovolníků z řad občanů obvodu Hrabová, dobrovolných hasičů a zástupců spolku Zelená Hrabová, jehož členkou je i realizátorka projektu.

Více na webu projektu http://hrabovjanka.cz/

 

Stav: dokončeno
Realizace: 1. ročník, 2018
Žadatel: Jana Batelková
Poskytnutá dotace: 999 000 Kč
Umístění: Městský obvod Ostrava-Hrabová, u cyklostezky
GPS: 49.7836811N, 18.2801044E

 

FOTOGALERIE