Aktualizováno 9.11.2022

Komunitní park Tržnice

Komunitní zahrada v centru Ostravy. Místo, které vzniklo nejen ke společnému pěstování zeleniny a jiných plodin, ale i posílení mezilidských vztahů a sousedské soudržnosti.

Popis projektu

Sdílená políčka a truhlíky jsou skvělou alternativou, jak pěstovat zeleninu, bylinky nebo květiny, když nemáte vlastní zahradu ani balkón. S nápadem komunitní zahrady přišlo Kulturní centrum Cooltour Ostrava v roce 2015 a jednu rovnou založilo na nevyužité ploše v oblasti Černé louky. Aby nemuselo docházet k opakované stavbě a likvidaci zahradních ploch vždy před a po letním období, zažádal Cooltour o dotaci na tento projekt.

Vznikla tak zahrada obklopená živým plotem skládající se ze dvou částí, tzv. komunitní zahrady a veřejné části. V komunitní zahradě je k dispozici 60 truhlíků o rozměrech 1,8 x 0,8 m. Zájemci o zahradničení si pronajmou truhlíky, zaplatí příspěvek ve výši 600 Kč za sezónu a truhlík a mohou začít. Pocit z vlastnoručně vypěstované úrody za to stojí.

Ve veřejné části se pak nachází bylinková spirála, ovocné stromy, květnatá louka, broukoviště nebo hmyzí hotel. Tato část slouží široké veřejnosti jako prostor k trávení volného času, k odpočinku či pikniku.

Zapojení komunity

Do prací na zahradě byla zapojena široká řada dobrovolníků a členů spolku Cooltour.

 

Stav: dokončeno
Realizace: 1. ročník, září 2018
Žadatel: Kulturní centrum Cooltour
Poskytnutá dotace: 265 000 Kč
Umístění: Městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz, vedle Černé louky

 

FOTOGALERIE