Aktualizováno 31.3.2022

Hmyz je fajnovy!!! aneb ostravský hmyzí mobiliář

Cílem tohoto projektu je vhodnou formou rozběhnout edukační kampaň, v rámci níž by se s ostravskými umělci a veřejností vytvořili „ostravský hmyzí mobiliář“ – hmyzí domky umístěné do veřejného prostoru města Ostravy.

O projektu

Postupně se na osmi místech Ostravy objeví osm velkých hmyzích domků, navržených osmi ostravskými umělci – architekty, designéry a vizuálními tvůrci. Autoři budou vybráni ve veřejné soutěži, a kromě velkého hmyzího domku navrhnou i sedm prototypů malých hmyzích domků. Na základě těchto prototypů bude vyrobeno sedm hnízd vytvořených z malých hmyzích domků na fasádách domů či plotech.  Veřejnost si spolu s umělci jakožto lektory posléze vyrobí další stovky hmyzích příbytků na balkony či vlastní zahrady (předpoklad 50 malých domků na 1 dílnu).

Zapojení komunity

Veřejnost bude zapojena několika způsoby:

  1. Bude se moci zapojit do výroby malých hmyzích domků, bude si moci vzít malý domek na balkon a pečovat o něj.
  2. Bude pomáhat s instalací velkých hmyzích domků a hnízda malých hmyzích domků.
  3. Bude moci sbírat, shromažďovat a na určené místo přinášet materiál pro výrobu hmyzích domků – například staré cihly, šišky, stébla, dřevěné špalíky a další materiál vhodný pro výrobu hmyzích domků. Podpoříme tak recyklaci a práci s komunitou.
  4. Bude se moci zapojit do soutěže o nejhezčí ostravský hmyzí domek. Lidé budou moci posílat fotky hmyzích domků, jejichž podobu si sami vymysleli a které sami doma vytvořili. Po ukončení soutěže o nejhezčí hmyzí domek by byla na webu spolku vytvořena anketa a lidé by hlasovali o nejkrásnější hmyzí domek. Po skončení ankety by byl vyhlášen nejhezčí hmyzí domek s tím, že vítěz by získal knihy o hmyzu a prototyp jeho hmyzího domku by byl na sociálních sítích i našem webu umístěn pro lidi ke stažení, aby si podobný domek mohli sami udělat, čímž také zapojíme veřejnost.

Lidé také budou moci posílat videa, jak se daří hmyzu v domcích rozmístěných po městě, ale také v domečcích, které mají třeba doma na balkoně a budou se také moci zapojit na sociálních sítích.

Více k projektu zde.

Mapa hmyzích domků

 

Stav: realizace
Realizace: 4. ročník, prosinec 2021
Žadatel: Klub Fiducia
Poskytnutá dotace: 500 000 Kč
Umístění: Lokalita Moravská Ostrava – Komenského sady – malý i velký domek, lokalita Přívoz – Zákrejsova,  lokalita Moravská Ostrava – na Černé louce za dětským hřištěm,  lokalita Moravská Ostrava – Sokolská ulice, lokalita Hrabůvka – před gymnáziem Fr. Hajdy, lokalita Poruba – u gymnázia Olgy Havlové, lokalita Hrabůvka – MŠ Paprsek, lokalita Slezská ostrava – lokalita u Přírodovědecké fakulty OU