Aktualizováno 31.1.2023

Hmyz je fajnovy!!! aneb ostravský hmyzí mobiliář

Cílem tohoto projektu bylo vhodnou formou rozběhnout edukační kampaň, v rámci níž by se s ostravskými umělci a veřejností vytvořil „ostravský hmyzí mobiliář“ – hmyzí domky umístěné do veřejného prostoru města Ostravy.

O projektu

Postupně se na osmi místech Ostravy objevilo osm velkých hmyzích domků, navržených osmi ostravskými umělci – architekty, designéry a vizuálními tvůrci. Autoři byli vybráni ve veřejné soutěži a kromě velkého hmyzího domku navrhli i sedm prototypů malých hmyzích domků. Na základě těchto prototypů bylo vyrobeno sedm hnízd vytvořených z malých hmyzích domků na fasádách domů či plotech. Veřejnost si spolu s umělci, jakožto lektory, posléze vyrobila další stovky hmyzích příbytků na balkony či vlastní zahrady.

Zapojení komunity

Veřejnost byla zapojena několika způsoby:

  1. Mohla se zapojit do výroby malých hmyzích domků, který si mohla odnést např. na svůj balkon a pečovat o něj.
  2. Mohla pomáhat s instalací velkých hmyzích domků a hnízda malých hmyzích domků.
  3. Mohla pomáhat sbírat, shromažďovat a na určené místo přinášet materiál pro výrobu hmyzích domků – například staré cihly, šišky, stébla, dřevěné špalíky a další materiál vhodný pro výrobu hmyzích domků. Podpořena tak byla recyklace a práce s komunitou.
  4. Mohla se zapojit do soutěže o nejhezčí ostravský hmyzí domek – posílat videa, jak se daří hmyzu v domcích rozmístěných po městě, ale také v domečcích, které mají třeba doma na balkoně a mohli se zapojit na sociálních sítích.

Více k projektu zde.

Mapa hmyzích domků

 

Stav: dokončeno
Realizace: 4. ročník, únor 2022
Žadatel: Klub Fiducia
Poskytnutá dotace: 500 000 Kč
Umístění: Moravská Ostrava – Komenského sady – malý i velký domek, Přívoz – Zákrejsova, Moravská Ostrava – na Černé louce za dětským hřištěm, Moravská Ostrava – Sokolská ulice, Hrabůvka – před gymnáziem Fr. Hajdy, Poruba – u gymnázia Olgy Havlové, Hrabůvka – MŠ Paprsek, Slezská Ostrava – u Přírodovědecké fakulty OU, Moravská Ostrava – Husův sad